Featured

Стабилността и устойчивостта на товара остават предизвикателства в крайното пакетиране

През последните години в света на крайните опаковъчни процеси се наблюдава огромно  развитие.

Собственикът на Таллгруп и Технически директор на Таллпак България ООД, г-н Хуберт Верхеул, разказва в интервю за предизвикателствата и технологичния напредък в този сектор.

Фокусът в днешно време е не само върху подобряването на стабилността на палетните товари, но и върху устойчивостта, консумацията на енергия и гъвкавостта на опаковъчните линии.

hubert 2024"Едно от най-големите предизвикателства в цикъла на крайно пакетиране се отнася към стабилността на палета, рецилиране и намаляване на въглеродния отпечатък“, отбелязва г-н Верхеул. „Днешните клиенти основно се интересуват как да опаковат продуктите си максимална стабилно с минимално използване на опаковъчни материали и в същото време използвайки устойчиви суровини. По-специално, качеството на рециклирания опаковъчен материал играе важна роля. Ако то не е достатъчно добро, натоварването на палета може да стане нестабилно.“

Фокусът върху потреблението на енергия също нарасна. Все повече се прилагат иновации като възстановяване на енергията в опаковъчните машини или линии. Хуберт Верхеул дава пример с машина за стреч худ палетизиране, при която енергията, освободена по време на вертикалните движения надолу, се съхранява и използва повторно. Тези техники, сравними с възстановяването на енергията в електрическите автомобили, гарантират, че 24V системи например могат да продължат да функционират без да консумират допълнителна енергия.

Ефективност чрез иновация

Крайните опаковъчни системи трябва не само да бъдат по-устойчиви, но и да използват енергията по-ефективно. Техническият директор на Таллпак България отбелязва, че традиционните термосвиваеми машини, които използват топлина, все повече отстъпват място на стреч худ машините главно поради консумацията на енергия. Стреч худ фолиата са с 20% по-леки от шринк худ вида и разполагат с функция за памет, която позволява на фолиото да се обтегне около палета след разтягане. В много случаи в зависимост от потреблението им на енергия, компаниите могат да компенсират разхода за опаковъчна линия в рамките на няколко години чрез спестяване от сметките за електроенергия. Въпреки това, термосвиваемата технология остава необходима в определени сектори като например стъкларската промишленост. Приложенито на стреч худ не е удачно в тези случаи, тъй като заоблените краища на предметите предполагат стреч худ фолиото да може да се изхлузи в случай на случайно разместване и палетът да стане нестабилен.

Гъвкавост и лекота при употреба

Гъвкавостта на крайните линии за опаковане е по-важна от всякога, смята Хуберт Верхеул. Формите и размерите на товарите се променят все по-бързо, често водени от екологични съображения и желания на потребителите. „Линиите за крайно палетизиране трябва да бъдат достатъчно гъвкави, за да реагират бързо на промените в първичната и вторичната опаковка“, твърди г-н Верхеул.

Недостигът на работна ръка също играе роля. Операторите все повече се привнасят от чужбина, което изисква удобни за работа пакетиращи машини или линии, които позволяват да се управляват на множество езици. Модерните опаковъчни линии са оборудвани с големи, интуитивни сензорни екрани, на които операторите могат лесно да превключват между езици като български, нидерландски, полски и английски или други. В допълнение, алармените системи и работните менюта са оборудвани с пиктограми и визуални инструкции, което прави работата с машините по-лесна, независимо от езика или произхода на оператора.

Роботизация

Роботизацията и автоматизацията вече са навлезли сериозно в опаковъчната индустрия. Малките роботи или коботите стават все по-достъпни и играят основна роля при извършването на повтарящи се и/или сложни операции по пакетиране. Това, което преди трябваше да се прави от сложни механични системи, сега може лесно да се извърши от робот.

Визуалните системи, оборудвани с камери, позволяват на роботите например да подреждат върху палети продукти с постоянно различни размери. „Докато в миналото това зависеше от инстинктивното решение на служителя, сега машинното редене поема тази задача“, казва Хуберт Верхеул. „Камерите се използват и за наблюдение на критични процеси в крайните опаковъчни линии и предотвратяване на грешки.“

Хартия и рециклирани материали

Хуберт Верхеул вижда бъдещето на крайното палетизиране като адаптиращо се отчасти към повече хартиени опаковки особено за по-леки продукти. Пластмасовите опаковки със сигурност ще продължат да играят роля сега и в бъдеще, особено в тежките индустрии като стомана и строителни материали.

Използването на рециклирана пластмаса е в съответствие със задълженията на ЕС, според които компаниите трябва да използват поне 50% рециклиран материал до 2030 г. Първите тестове със 100% рециклиран материал вече са в ход, но г-н Верхеул предупреждава, че 100% рециклиране е трудно да се постигне, защото винаги има загуба на материал.

Изкуствен интелект

Въпреки че изкуственият интелект (AI) все още не играе важна роля в опаковъчния сектор например при отстраняване на проблеми, Хуберт Верхеул вижда бъдеще за AI в и процесите на поддръжка. Например AI може да помогне за изготвянето на графици за поддръжка и оптимизиране на машинните части въз основа на данните за употребата.

Що се отнася до повредите,  Хуберт Верхеул очаква виртуалната реалност (VR) да играе важна роля. Техниците могат дистанционно да наблюдават операторите чрез VR и да предоставят инструкции за отстраняване на неизправности. Технологията, която използва каска с вградена камера и микрофон, вече е внимателно тествана в Таллпак.

Индустрията в движение

Индустрията на крайните опаковъчни системи не е статична“, споделя г-н Верхеул. „Иновациите в областта на енергийната ефективност, устойчивостта, гъвкавостта и роботизацията са в основата на най-новите разработки. Докато традиционните системи все още имат място, бъдещето е в интелигентните и гъвкави решения, които помагат на компаниите да опаковат по-ефективно, устойчиво и рентабилно. Иновации като AI и VR само ще трансформират допълнително този сектор през следващите години.“

Следете нашите
новини:

Изпратете ни съобщение:
info@tallpack.bg

Обадете ни се:
тел. +359(42)910222